GIC kurz
Termíny kurzu
 • 18. – 19. června 2018

 

GIC kurz
Místo konání

Hotel Tereziánský dvůr, Hradec Králové

Hotel Tereziánský dvůr Hradec Králové je jedním z nejmodernějších kongresových hotelů v ČR. Nachází se v klidné části východočeské metropole, v bezprostředním sousedství historického centra města Hradec Králové, které je pěšky dosažitelné do 5 minut. Soutok Labe s Orlicí je vzdálen přibližně 10 minut chůze.

Kongresový hotel byl otevřen teprve v roce 2010, nicméně genius loci má Tereziánský dvůr velmi mocný – prostorný komplex v uzavřeném čtvercovém půdorysu elegantně spojuje historickou budovu Nálepkových kasáren z 18. století s moderní přístavbou, ve které se nacházejí prostory pro ubytování, kongresový sál, restaurace, wellness a kryté parkoviště.

Kontakty

 • HOTEL TEREZIÁNSKÝ DVŮR****
  Jana Koziny 336, 500 00 Hradec Králové
 • GPS: 50°12’28.503″N   15°50’6.245″E
 • Telefon: +420 495 505 111 (recepce)
GIC kurz
General information

Objective

A Generic Instructor Course (GIC) concentrates on teaching technical and non-technical skills, leading team work, providing feedback, assessing knowledge, skills and attitudes.

Who the course is suitable for

The course is suitable only for candidates who have attended ALS (Advanced Life Support), EPALS (European Paediatric Advanced Life Support), ILS (Immediate Life Support), EPILS (European Paediatric Immediate Life Support), NLS (Newborn Life Support) or ETC (European Trauma Course) provider courses and been recommended as having Instructor Potential (IP) by the course faculty.

All applicants should hold a current clinical appointment and professional healthcare qualification.

Příprava před zahájením kurzu

Program kurzu zahrnuje přednášky, nácviky praktických dovedností, workshopy, simulované scénáře a závěrečnou zkoušku. Všichni účastníci obdrží poštou nejpozději měsíc před zahájením kurzu oficiální manuál (pouze v anglickém jazyce), který by si měli důkladně prostudovat a následně vyplnit vstupní test (pre-course test) zaslaný společně s manuálem. Test obsahuje otázky s výběrem z více odpovědí (MCQ) a musí být odevzdán při registraci na začátku kurzu. Výsledky vstupního testu určují základní úroveň znalostí, které budou během kurzu zdokonalovány, a slouží k hodnocení jejich pokroku. Test by měl být proto vyplňován bez použití manuálu.

Nezbytným předpokladem pro účast v kurzu je znalost kardiopulmonální resuscitace a aktuálně platných doporučených postupů.

GIC language

 • English,
 • Czech,
 • Slovak (at least basic knowledge of reading and communication skills in English is necessary)

GIC instructors

ERC certified Czech, Finnish and Slovenian instructor-trainers.

GIC kurz
How to become an ERC Instructor

A Provider (P) is an individual who has successfully completed a provider course (ILS, ALS, EPILS, EPALS, NLS, ETC).

An Instructor Potential (IP) is an individual who has completed a provider course successfully and has shown an aptitude to teach. In addition, he or she must fulfil the criteria necessary to qualify as a future instructor and have been recommended for IP status by the Faculty of that course. Only candidates identified as Instructor Potentials are invited to attend an Instructor Course.

An Instructor Candidate (IC) is an individual who has passed an Instructor Course successfully.

A Full Instructor (FI) is an Instructor Candidate who has successfully completed his FI training. Full Instructors teach on a provider course.

GIC kurz
Provider course

 

 

GIC kurz
Course Instructors

Course director

European Resuscitation Council

 • Dr Ferenc Sari, Finland

Educator

European Resuscitation Council

 • Dr Monika Grunfeld, Slovenia
GIC kurz
Course Organizer

Course Organizer

Czech Resuscitation Council

 • Anatolij Truhlář, MD, PhD, FERC
 • Registration: Jan Lapeš, MBA; lapes@hanzo.cz

HANZO Production (registration and accommodation)

 • Accommodation: Jan Lapeš, MBA; lapes@hanzo.cz
Join to Us
Registration

Registration fee: 14.700 CZK

REGISTER HERE – FILL IN THE FORM

In case of any questions, write us on lapes@hanzo.cz or ALSprovider@gmail.com